در سال ها ی اول زندگی، شنوایی نقش بسیار مهمی در رشد زبان و گفتار و پیشرفت اجتماعی، احساسی و شناختی کودک دارد. حتی یک کاهش شنوایی ملایم هم می تواند بر روی توانایی پیشرفت مناسب زبان و گفتار کودک تاثیر بگذارد. چراکه دوران طلایی یادگیری زبان، سه سال اول زندگی کودک است. تحقیقات نشان داده است کودکانی که دارای کم شنوایی هستند و مداخلات به موقع در مورد آنها انجام می شود نسبت به کسانی که اقدامی در مورد آنها صورت نمی گیرد، به مهارت های زبانی بهتری دست پیدا می کنند.

خبر خوب اینکه تشخیص به موقع کم شنوایی و انجام اقدامات لازم در زمان مقتضی، اثرات منفی کم شنوایی را به حداقل رسانده و کودک را از نظر رشد گفتار و زبان به همسالان خود می رساند. ایده آل ترین حالت این است که قبل از سن 6 ماهگی، مشکل شنوایی کودک شناسایی شده و جهت غلبه بر آن اقدامات لازم صورت گیرد. بنابراین ارزیابی شنوایی در کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بعد از تشخیص یک کاهش شنوایی، معمولا اولین اقدامی که صورت می گیرد، تجویز یک سمعک مناسب است. بهترین کار این است که کودک همواره سمعکی که متناسب با مشکل شنوایی اش برایش تنظیم شده است را استفاده کند تا هیچ بخش از اطلاعات گفتاری محیط را از دست ندهد.

 

تصمیمی که شما در مورد انتخاب نوع سمعک می گیرید، بستگی به فاکتورهای مختلفی همچون میزان شنوایی کودک، احتیاجات کودک و خانواده و… دارد. البته این تصمیمی است که شما باید به کمک یک شنوایی شناس مجرب و توانمند بگیرید.

در سال های اخیر، سمعک ها، پیشرفت های بسیاری داشته اند و گستره ی وسیعی از جدید ترین تکنولوژی های مناسب کودکان را برای آنها فراهم کرده اند. معمولا برای کودکان از سمعک های پشت گوشی استفاده میشود چرا که این سمعک ها کمتر آسیب پذیر هستند و محدودیت قدرتی ندارند. این سمعک ها در سایز ها و رنگ های مختلف و با امکاناتی خاص کودکان (ازجمله هوک مخصوص اطفال یا مقاومت به آب و رطوبت) در دسترس می باشند.

گاهی این امکان نیز وجود دارد که برای کودکان بزرگ تر بسته به شرایط از سمعک های داخل گوشی یا RIC استفاده شود. البته این سمعک ها محدودیت هایی دارند که ممکن است برای نوع و میزان کم شنوایی کودک شما مناسب نباشد. بنابراین در این مورد به کارشناس شنوایی خود اطمینان کنید.

علاوه بر همه اینها، نقش لوازم جانبی و امکانات کمک آموزشی مثل سیستم های Roger نیز بایستی همواره برای کودکان مورد توجه قرار بگیرد